Formaty zdjęć

Różne rodzaje matryc oraz ich wymiary

Proporcje boków zdjęć w zależności od rodzaju matrycy

Wybór rodzaju kadrowania zdjęć dla proporcji boków 4:3

Takie otrzymasz formaty zdjęć w zależności od proporcji

W zależności od tego jakich proporcji ostatecznie będzie Twoje zdjęcie, otrzymasz różne wymiary zdjęć. Zobacz przykładowe wymiary zdjęć w zależności od ich proporcji boków.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 9 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 9x11,7 cm.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 9 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 9x13 cm.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 10 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 10x13,3 cm.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 10 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 10x15 cm.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 4:3 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 13 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 13x17,3 cm.
  • Jeżeli stosunek boków zdjęcia ma proporcje 3:2 a zdjęcie zostało zamówione w formacie 13 to ostatecznie wymiary Twojego zdjęcia będą wynosić 13x19,5 cm.
Dzięki obróbce zdjęć w programie graficznym możesz uzyskać dowolne proporcje zdjęcia np. kwadratowe lub panoramiczne.

Nasze formaty zdjęć

Czyli co powinieneś wiedzieć
aby wybrać odpowiedni format
dla zdjęć, które u nas chcesz
zamówić.

W dostępnych na rynku aparatach fotograficznych producenci używają matryc o różnych wymiarach przez co ich stosunek boków może wynosić 4:3, 3:2 lub 16:9.

W aparatach kompaktowych najczęściej spotykać można matryce o proporcjach boków 4:3 a w lustrzankach cyfrowych o proporcjach 3:2.

Sprawdź jakim rozmiarem/typem matrycy dysponuje Twój aparat aby wiedzieć jakiego formatu otrzymasz odbitkę w nazym laboratorium.

Zobacz porównanie matryc różnego typu spotykanych w aparatach fotograficznych. Warto również pamiętać, że

 

wymiary matryc w aparatach różnych producentów mogą się od siebie nieznacznie różnić np. APS-C.

Jak już pisaliśmy wyżej, Twoje zdjęcie w zależności od proporcji boków matrycy aparatu, będzie posiadało odpowiedni format. to z kolei będzie miało wpływ na to jakiego formatu otrzymasz fotografie.

Zdjęcia o proporcjach 4:3

Zdjęcie wykonane aparatem, którego matryca posiada proporcje boków 4:3 (np. aparat kompaktowy)

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 4:3 możesz skorzystać z dwóch rodzajów kadrowania zdjęć dostępnych w naszym laboratorium(format oryginalny lub format klasyczny). W zależności od wyboru kadrowania otrzymasz zdjęcia w różnych proporcjach.

Zdjęcia o proporcjach 3:2

Zdjęcie wykonane aparatem, którego matryca posiada proporcje boków 3:2 (np. lustrzanka cyfrowa)

Wysyłając w zleceniu fotografie o proporcjach boków 3:2 otrzymasz zawsze zdjęcia w tych proporcjach bez względu na wybrany rodzaj kadrowania zdjęć (format oryginalny lub format klasyczny). Czyli otrzymasz zdjęcia o takich proporcjach jakie zostały zarejestrowane przez matrycę Twojego aparatu.

Podczas zamawiania zdjęć w naszym systemie masz możliwość wybrania rodzaju kadrowania.

Oryginalny format zdjęć

Zdjęcia zostaną wykonane w proporcjach, w jakich zostały do nas dostarczone. Krótsza krawędź będzie taka długa, jak podano w wybranym formacie (np. 10 cm), długość dłuższej krawędzi obrazu zostanie dobrana z proporcji pliku przesłanego do realizacji.

Klasyczny format zdjęć

Zdjęcia zostaną przycięte w celu dopasowania do klasycznych formatów zdjęć o proporcjach boków 3:2 (np. 9x13 cm, 10x15 cm czy 13x19,5 cm). Fragmenty zdjęcia będące na jego krawędziach mogą zostać utracone.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej